U nás ve Via Naturae můžete už pár měsíců navštívit i bezobalový obchod VENATURA, tedy obchod, kam si zákazníci chodí s vlastními nádobami a obaly.

Nabízíme zde více téměř dvě stovky produktů od koření, luštěnin přes ořechy, sušené ovoce, mouky a zdravé mlsání až po drogerii. Dále u nás najdete relaxační koutek v podobě křesílek a něčeho na čtení (není problém donést kávičku z naší kavárničky). Samozřejmostí je i dětský koutek, protože bezobalové nakupování není rychlá záležitost. Rádi dáváme ochutnat, protože zákazníci by neměli kupovat zajíce v pytli. Součástí našeho bezobalového projektu je i sbírkový koš MOMENT.

Stěny jsou opět zdobeny krásnými mandalami od paní Libuše Panáčové, které tímto opětovně děkujeme za podporu!

⇒ PRO SOUHRNNOU NABÍDKU ZBOŽÍ V NAŠEM BEZOBALOVÉM OBCHODĚ A CENÍK KLIKNĚTE ZDE ⇐

Vyražte tedy do Via Naturae, těšíme se na vás!

NAPSALI O NÁS:

KUNÍNSKÝ ZPRAVODAJ 05/2018

Třídění odpadu … aneb, jak předcházet jeho vzniku

Abychom neustále nepsali o tom, co a jak třídit, vezmeme to tentokrát z opačného konce. Zaměříme se na začátek samotného vzniku odpadu. Spoustu práce s tříděním odpadu a také peněz (vynaložených na likvidaci odpadu) si totiž můžeme ušetřit tím, že se každý sám za sebe soustředíme na to, jak vyprodukovat odpadu, zejména toho plastového, co nejméně. Většina odpadu, který končí v kontejnerech a popelnicích jsou totiž OBALY. A obalů nejvíce spotřebujeme při nakupování. Jen si sami spočítejte kolik plastových sáčků od pečiva, zeleniny, ovoce, atd. nám každý den „projde rukama“. V poslední době se hodně rozvíjí tzv. „bezobalový koncept“, který spočívá v nahrazování jednorázových obalů, obaly opakovaně využitelnými. Vznikají specializované obchody tzv. Bezobaly, ve kterých je možné nakoupit podstatnou část potravin na váhu. Jeden takový bezobalový obchod funguje již více než rok v Novém Jičíně. Nakoupíte v něm veškeré suché či sypké suroviny (těstoviny, rýži, mouky, luštěniny, sušené plody, ořechy, čaje, atd.), ale také stáčenou drogerii či prací prášky. Jejich sortiment se neustále rozšiřuje. Prodavačka vám na váze odsype požadované množství suroviny do vámi přinesené plastové, skleněné či plechové nádoby nebo do papírových sáčků.

Ti, které bezobalový koncept zaujal, jej postupně přijímají jako životní styl. Na internetu lze najít celé skupiny lidí stejným zájmem, kteří svůj bezobalový přístup k životu dovádějí k dokonalosti, např. si ze zbytků záclon šijí pytlíky, které opakovaně používají při nákupu ovoce, zeleniny a pečiva v supermarketech. Pokud vás bezobalový koncept zaujal, nejbližší prodejnu najdete na ulici Hřbitovní v Novém Jičíně. Eva Rusková

5+2  9.2.2018

„Prodávat zboží bez obalu je spíše koníček“

NOVOJIČÍNSKO |

Na Novojičínsku postupně přibývají obchody, v nichž lidé nakupují zboží do vlastních obalů.

Lidé sem chodí nakupovat do plátěných pytlíků, zavařovacích sklenic či přímo kuchyňských dóz na potraviny. „Zboží si můžou prohlédnout, klidně i očichat, pak si nasypat libovolné množství do vlastní přinesené nádoby či jiného obalu,“ popisuje František Knop, který v Novém Jičíně provozuje obchod, v němž se potraviny či drogerie prodávají bez obalu. Podobných prodejen v regionu postupně přibývá. Dnes jsou už i v Kopřivnici, Příboře, Odrách či ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Přibývá lidí, kteří po sobě chtějí zanechat co nejméně odpadu a co nejmenší uhlíkovou stopu. A těm vadí, že například i malá tyčinka o váze 30 gramů je obalena plastem, stejně jako i jiné zboží. Proto volí možnost nakupovat zboží bez obalu,“ přiblížil ve zkratce filozofii tohoto fenoménu František Knop. V Novém Jičíně se potraviny bez obalu prodávají už od loňského března. Sortiment těchto prodejen je podobný. Většinou jsou v nich k mání různé druhy mouky, těstovin, cereálií, luštěnin,sušeného ovoce, semen a dalších druhů potravin, které lze snadno odsypat na váhu. „My jsme přidali i některé druhy drogerie, například prací prášky, saponáty a další, i když tady je to legislativně složitější,“ dodal Knop. „Tento druh nakupování má své příznivce, kteří jsou ochotni za takovým obchodem přijet i z větší dálky. Dnes už ale většinou obchody bez obalu najdete v každém větším městě,“ uvedl. Doplnil, že mnoho provozovatelů takovýchto prodejen to dělá i z jiných důvodů, než je jen potřeba zisku. „Je to věc, kterou je hezké mít. Lidé to často dělají kvůli tomu, že to pomůže přírodě, pro některé je to koníček. V Příboře například provozuje obchod skupina lidí, která se střídá, protože provoz obchodu by jednoho člověka neuživil,“ vyprávěl Knop. Jednu z nových prodejen, která funguje v Kopřivnici, zřídil se svou manželkou Václav Lys. „Nelíbí se nám stávající systém, po kterém je všude plno odpadků. Jedním z důvodů je i to, že jsme měli starší dceru často nemocnou, brala několikrát měsíčně antibiotika, ale nakonec jí pomohla až homeopatika. Proto to i touto formou chceme přírodě vrátit,“ popsal Lys příběh nové prodejny.